Słoneczniki zakwitną na skwerze Solidarności…

Miniatura wpisu
powrót

Słoneczniki zakwitną na skwerze Solidarności…

A przy ul. Jagiellońskiej (blisko skrzyżowania z ul. Równoległą, w bliskim sąsiedztwie zakładu produkcyjnego firmy) zakwitnie kwiatowa łąka o powierzchni 650 m2. Cała akcja została przeprowadzona w piątek 21 maja w ramach projektu „Często-zielona”. W akcji sadzenia słoneczników (o powierzchni 80 m2) w centrum miasta udział wzięli  m.in. przedstawiciele firmy JAWO oraz prezydent miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

JAWO dołączyło do innych firm biorących udział w inicjatywie „Często-zielona” (w ramach programu Przyjazna Częstochowa), realizowanej przez Urząd Miasta, Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie oraz Bussines Center Club – Loża Częstochowska i wykupiło dla miasta usługę wykonania łąk .  

– Stawiamy w firmie na działania ekologiczne, a udział w projekcie, który zmienia Częstochowę na bardziej zielone miasto, wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju – mówi Renata Kasprzycka prezes zarządu JAWO. Projektem współtworzonym przez Urząd Miasta Częstochowy oraz Fundację Łąka zachwyciliśmy się od samego początku. Po prostu nie mogło nas zabraknąć przy realizacji tego przedsięwzięcia. Już sobie wyobrażam te wszystkie miejskie skwerki pełne łąk i kwiatów. Wszystkim nam będzie milej, weselej, a na dodatek dostaniemy czystsze powietrze i miejsce przyjazne pszczołom oraz motylom. To projekt pełen korzyści dla mieszkańców.

Ze strony miasta w zasiewie pola słoneczników na skwerze od strony ul. Śląskiej  uczestniczyli prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, ze strony JAWO – członkowie zarządu firmy Magda Petersen i Adolf Czerwiński. Przygotowanie terenu i materiału siewnego należało do Fundacji „Łąka”, będącej realizatorem i partnerem „zielonych” inicjatyw w różnych miastach na terenie kraju. W Częstochowie zarówno akcją zakładania łąk kwietnych, jak i zasiewem słoneczników kierował – z ramienia Fundacji – Grzegorz Walkiewicz. Przypominał on o korzyściach z zakładania antysmogowych łąk i instruował jak siać słoneczniki (w rzędzie co 20 cm, z odstępem między rzędami ok. 60 cm). Pomocą służył zresztą specjalistyczny siewnik…

Łąki kwietne to odpowiednio dobrane mieszanki roślin, które kwitną w wielu kolorach. Są proste w utrzymaniu, bo potrzebują koszenia dwa razy w roku, a nie kilkanaście, tak jak zwykłe trawniki. Produkują też tony pożywnego nektaru dla zapylaczy. Są też tańsze w utrzymaniu niż trawnik. Maja też działanie antysmogowe, bo pochłaniają pyły i zanieczyszczenia z ulic miast. Rośliny mają moc!