Nowa receptura ciasta w pierogach JAWO

Miniatura wpisu
powrót

Nowa receptura ciasta w pierogach JAWO

Właśnie na rynku pojawiły się pierogi JAWO ze zmienioną recepturą ciasta. Staramy się słuchać naszych klientów i wcielać w życie ich sugestie oraz podążać za światowymi trendami i idącymi za nimi zmianami naszego stylu odżywiania – mówi zarząd spółki JAWO.

Najpoważniejsza zmiana to brak w nowym cieście pasteryzowanych jaj płynnych. Ciasto jest teraz cienkie, elastyczne i miękkie. Dzięki wyeliminowaniu jaj skraca się też czas gotowania produktów z 12 do 10 minut. Jest to też pierwsza konkretna zmiana, która jest konsekwencją podjętej decyzji o stopniowej rezygnacji z jaj z chowu klatkowego, jaką spółka złożyła publicznie na początku czerwca br. Teraz do produkcji pierogowego ciasta nie będziemy w ogóle używać jaj. Chcemy dzięki temu, już teraz przyczynić się do podniesienia dobrostanu kur niosek, poprzez zmniejszenie naszego zapotrzebowania na ten surowiec. Przy okazji pragniemy też zwrócić uwagę, że tą zmianą wyeliminowaliśmy z pierogowego ciasta silny alergen, jakim jest białko jaja kurzego. Również alergicy, uczuleni na białko jaja kurzego będą teraz mogli sięgnąć po nasze produkty.

Nowa receptura ciasta to też ukłon w stronę konsumentów nie jedzących mięsa. Dwa rodzaje pierogów dotąd z farszem wegetariańskim, będą teraz mogły trafić na talerze wegan, bo nie będą w ogóle zawierać składników pochodzenia odzwierzęcego. Mowa tu o pierogach z kapustą i grzybami oraz staropolskich z kaszą i grzybami.

Pierwsze pierogi ze zmienioną recepturą, które trafiły do sklepowych bonet to wszystkie pierogi z farszem wytrawnym oraz pierogi z serem. Kolejne smaki pierogów z nowym ciastem i farszem owocowo-serowym oraz owocowym będą się sukcesywnie pojawiać na rynku. Będziemy o tym informować w kolejnych komunikatach spółki. Mamy nadzieję, że zmiany w recepturze przypadną do gustu naszym dotychczasowym klientom i dzięki zmianie receptury pozyskamy też nowych klientów, którzy nigdy wcześniej nie sięgali po nasze produkty. Wszystkim oczywiście życzymy dużo przyjemnych doznań kulinarnych! Produkty z nową recepturą ciasta najłatwiej rozpoznać po nowym, krótszym czasie gotowania – 10 min. Ikonka z czasem gotowania znajduje się na froncie woreczka.